Youtube Twitter Facebook
Lions Club Baner

Od 1 stycznia 2004 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala każdemu podatnikowi przekazać 1% należnego podatku - zamiast do budżetu państwa - na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zasilając fundusze różnych organizacji pożytku publicznego, można zmniejszać z tego tytułu podatek dochodowy do wysokości kwoty stanowiącej 1% należnego podatku dochodowego. W 2007 roku zmieniły się w istotny sposób zasady korzystania z tej ulgi. Teraz urząd skarbowy przekaże wpłatę organizacji pożytku publicznego o ile w zeznaniu podatkowym wskażemy nazwę organizacji i jej numer KRS.Narodowy Bank Polski nie będzie pobierał prowizji od urzędów skarbowych przy wpłatach dla organizacji pożytku publicznego (tak informacja Biura Prasowego NBP 7 stycznia 2007) - czyli możemy mieć pewność, że cały 1% naszego podatku bez żadnych potrąceń powinien wpłynąć na konto wybranej organizacji.

 

Zapraszamy do wpłat 1% należnego podatku na rzecz LC Kraków – Stare Miasto. Klub jest organizacją pożytku publicznego od 3 czerwca 2004 r.:

Nr rej. KRS – 0000101426

 

 

Lioni krakowskich klubów pomagają Poszkodowanym w rejonie trzęsień ziemi w środkowych Włoszech

Na początku kwietnia 2017 roku Lioni z LC Kraków Stare Miasto, LC Kraków Bona Sforza i LC Kraków Śródmieście odwiedzili niektóre miejsca w środkowych Włoszech, które zostały zniszczone w wyniku ostatnich serii trzęsień ziemi w 2016 roku. Kluby zostały zaproszone przez Lions Klub Civitanova Cluana Marche, w wyniku uprzedniego nawiązania kontaktu z Cristiną Visconti Gorajski, Lionką tego Klubu, a jednocześnie Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie. Ostatnie serie trzęsienia ziemi we Włoszech wystąpiły na początku 2017 i w 2016 roku, a zwłaszcza silnie zaznaczyło się to z 24 sierpnia 2016 roku w regionach Umbria, Lacjum i Marche. Według Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii siła wstrząsu wynosiła 6,0 stopni Richtera. Epicentrum wystąpiło w okolicach miejscowości Accumoli, w regionie Lacjum, ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej poszkodowanymi miejscowościami były Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Wstrząsy odczuwalne były również w Rzymie, odległym o ok. 150 km od epicentrum. Według ustaleń zginęło 299 osób, a ponad 400 zostało rannych. Przeszło 2,5 tys. ludzi pozostało bez dachu nad głową.

Trzęsienia ziemi w tym rejonie Włoch występują dość często. W ostatnich kilkunastu latach wystąpiły silne serie trzęsień ziemi w 2012 w regionie Emilia-Romania, w 2009 w regionie Abruzja, Lacjum, Umbria i Marche, w 2001-2002 na terenie regionu Molise i w 1997 roku w regionie Umbria. Drgania są z różną siłą odczuwane na dużym obszarze Włoch. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB przyczyną tych zjawisk jest trwająca kolizja płyty afrykańskiej z eurazjatycką. Płyta afrykańska wsuwa się pod euroazjatycką w tempie ok. 4-10 mm na rok. Lokalizacja, mechanizm i wielkość wstrząsów wskazują na kontynuację zjawisk na serii uskoków biegnących wzdłuż grzbietu Apeninów. Niestety sejsmolodzy ostrzegają, że należy się spodziewać kolejnych trzęsień ziemi.

Delegacja krakowskich Lionów mogła zapoznać się z ogromem zniszczeń jakie wystąpiły w miejscowościach w Zielonej Dolinie (Green Valley). Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo bardzo dużo budynków prywatnych, szkół, kościołów i to nie tylko tych starych, lecz również współcześnie zbudowanych.

Osoby mieszkające na tych terenach zostały ewakuowane na bardziej bezpieczne tereny. Mieszkają u rodzin, w budynkach użyteczności publicznej, lub w specjalnie przygotowanych osiedlach domków, najczęściej typu lekkiego (drewnianych) i w specjalnych kontenerach.

Nasza delegacja odwiedziła takie osiedle - Villagio di Corgneto w prowincji Macerata, wybudowane przez Lionów Okręgu 108A – Italy w roku 1998 po tragicznej serii trzęsień ziemi w 1997 roku. Podczas pobytu w osiedlu towarzyszyli nam Carla Cifola Murri gubernator elekt Okręgu 108A, a jednocześnie Lionka zapraszającego Klubu, Roberta di Marco prezydent LC Civitanova Cluana Marche, Cristina Visconti Gorajski oraz wielu Lionów, w tym opiekujących się tym osiedlem. Aktualnie w osiedlu przebywa 46 osób.

 

Zniszczony kościół w jednej z miejscowości w Green Valley

 

 

 

Tablica informacyjna o fundatorze Villagio di Corgneto

 

 

 

Drewniany kościółek pod wezwaniem Jana Pawła II  w Villagio di Corgneto

 

 

 

Delegacja krakowskich Lionów wraz z Lionami włoskimi z Klubów Okręgu 108A - Italia, a w tle fragment Villagio di Corgneto

 

Villagio di Corgneto jest stale pod opieką kilku Lionów, będących już na emeryturze. Drewniane domki posiadają bieżącą wodę, ogrzewanie na gaz z butli, wyposażenie w meble, a uzupełnia się je w sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, kuchenki itp.) oraz koce, materace. Należy wspomnieć, że na terenie osiedla znajduje się również malutki drewniany kościółek pod wezwaniem Jana Pawła II, który odwiedził ten rejon w 1993 roku.

Osiedle to wspomagane jest przez wielu Lionów z całego świata. Przed nami byli obecni Lioni z Rumuni, którzy przeznaczyli fundusze na zakup pralki. Nasza delegacja również  przekazała pieniądze zebrane wśród krakowskich Lionów. Pomoc jest nadal potrzebna, a najkorzystniej przekazać ją przez Gubernatora Okręgu 108A, który w tym celu otworzył specjalne konto bankowe.

 

 

 

Krakowscy Lioni

 

Twój adres IP: 18.205.26.39