Od 1 stycznia 2004 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala każdemu podatnikowi przekazać 1% należnego podatku - zamiast do budżetu państwa - na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zasilając fundusze różnych organizacji pożytku publicznego, można zmniejszać z tego tytułu podatek dochodowy do wysokości kwoty stanowiącej 1% należnego podatku dochodowego. W 2007 roku zmieniły się w istotny sposób zasady korzystania z tej ulgi. Teraz urząd skarbowy przekaże wpłatę organizacji pożytku publicznego o ile w zeznaniu podatkowym wskażemy nazwę organizacji i jej numer KRS.Narodowy Bank Polski nie będzie pobierał prowizji od urzędów skarbowych przy wpłatach dla organizacji pożytku publicznego (tak informacja Biura Prasowego NBP 7 stycznia 2007) - czyli możemy mieć pewność, że cały 1% naszego podatku bez żadnych potrąceń powinien wpłynąć na konto wybranej organizacji.
Zapraszamy do wpłat 1% należnego podatku na rzecz LC Kraków – Stare Miasto. Klub jest organizacją pożytku publicznego od 3 czerwca 2004 r.:
Nr rej. KRS – 0000101426
Eyeglasses used but useful - akcja dla potrzebujących w Kamerunie
- Szczegóły
- Kategoria: 2015 - 2016 rok
- Opublikowano: poniedziałek, 20, czerwiec 2016 09:49
Wpisując sie w ogólnoświatową akcję lionowską SIGHT FIRST, Lions Klub Kraków Stare Miasto wraz z Radnymi z Rady Miasta Kraków, a zwłaszcza z Klubu Samorządny Kraków, zorganizowali zbiórkę używanych, lecz w pełni sprawnych okularów. Zebrane okulary w liczbie ok. 340 przekazano przedstawicielom Stowarzyszenia Coalition Education et Sante pour Tous (CEST - Stowarzyszenie Edukacja i Zdrowie dla Wszystkich) z Kamerunu.
Wszystkie okulary zostały oczyszczone, sprawdzone pod kątem sprawności technicznej, oznaczone metodą laboratoryjną zdolności zbierające soczewek oraz zapakowane w szczelne woreczki foliowe. Tą dodatkową bardzo ważną i dużą pracę wykonał bezpłatnie dr inż Jerzy Słomski, dyplomowany optyk właściciel Salonu Optycznego na ulicy Mikołajskiej 26 w Krakowie.
Stowarzyszenie CEST z Kamerunu reprezentowane było przez Panie Martinę Epee, Suzanne Kamtoh i Etame Massoma Blandine. Delegację z Kamerunu wspierał Pan dr Georges Kamtoh, świetnie mówiący po polsku, chirurg pochodzenia kameruńskiego, przebywający na stałe w Polsce od czasu studiów i pracujący w Krakowie. Dar przekazał Zenon Pilecki prezydent Klubu i Krzysztof Żmudka koordynator akcji wraz z Jerzym Friedrichem przedstawicielem Klubu Radnych "Samorządny Kraków". Przekazaniu daru odbyło się w dniu 15 czerwca 2016 roku w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, która była patronem tej akcji.